AHMET TEKİN BAYKAL’A SUPHİ ALTINDÖKEN CİNAYETİ DAVASINDAN MÜEBBET VE 28 YIL İSTENDİ

24 Haziran, 2016

 

 

13393339_1031775956857840_2076585242_n

Özgecan Aslan’ın katili Ahmet Suphi Altındöken’in cezaevinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandı. Savcı iddianamede, katil zanlısı Gültekin Alan’ın ağırlaştırılmış müebbet ve 52 yıl 6 ay,Ahmet Tekin Baykal’ve diğer 4 sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, 1 sanığın ise 5 yıl hapsini istedi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı öldüren Suphi Altındöken’in Adana F Tipi yüksek güvenlikli cezaevinde öldürülmesi ve babası Necmettin Altındöken’in yaralanması olayına karışan 7 sanık hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Savcısı iddianamede, katil zanlısı Gültekin Alan’ın ağırlaştırılmış müebbet ve 52 yıl 6 ay, diğer 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, 1 sanığın ise 5 yıl hapsini istedi.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede; Gültekin Alan’ın ağırlaştırılmış müebbet ve 52 yıl 6 ay, infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan, silahı cezaevine soktuğu iddia edilen hükümlü Hüsamettin Bağlar’ın eşi Gamze Bağlar, hükümlü Hüsamettin Bağlar, diğer tutuklular Ahmet Tekin Baykal ve Ferat Yüksel’in ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, Serkan Akkoca’nın ise 5 yıl hapis ve 10 milyon liraya kadar para cezası ile cezalandırılması istendi.

Duruşma 18 Temmuz’da Adana Adliyesinde görülecek

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

18 Temmuz’da hakim karşısına çıkacak sanıkların yargılanacağı davayla ilgili olarak mahkeme heyeti yayın yasağı kararı aldı.

Olayla ilgili ve olay yerine ait kamera kayıtları, fotoğraflar, deliller ve belgelerin, ifade tutanaklarının basın yayın organları, internet ve sosyal medya ortamında yayınlanması yasaklandı.

ÖZGECAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Özgecan Aslan, Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te evine gitmek için bindiği minibüste öldürülmüştü.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Aralık 2015’teki duruşmada, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken’in “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 27 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verilmişti.

Mahkeme heyeti, baba Necmettin Altındöken’i, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırmıştı.

Sanık Fatih Gökçe ise “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 24 yıl hapisle cezalandırılmıştı.

Hükümlü 26 yaşındaki Ahmet Suphi Altındöken, 11 Nisan’da, Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda uğradığı silahlı saldırı sonucu kaldırıldığı hastanede ölmüş, babası ağır yaralanmıştı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir