ÇAKICI’DAN NET AÇIKLAMALAR FETÖ’NÜN ADLİ YARGIDAKİ ELEMANLARININ KUMPASIMI.?

17 Ağustos, 2016

Af yasası ile birlikte tahliyesi beklenen ünlü kabadayı Alattin Çakıcı, Cumhurbaşkanına bir mektup gönderdi ve yaşanan gelişmeler ile tahliye olması beklenen süreci anlattı…

TAHLİYE BEKLENİYOR

Af yasası ile cezaevinden çıkması beklenen  Alattin Çakıcı yasadan yararlanmak amacıyla Avukatı Can Sevinç vasıtasıyla Bolu Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulundu. Çakıcı’nın Bakanlar Kurulu’nun 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi kapsamında tahliye edileceğini sosyal medyadan da duyuran Sevinç, savcılığa belgeler sundu. Ancak ilerleyen saatlerde tahliye gelmedi. Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Alattin Çakıcı, UYAP üzerinden Cumhurbaşkanlığı makamına bir mektup gönderdi. Çakıcı, mektubunda hem sağlık durumunu ve hem de fazladan yattığını anlattı.

 

ADALET KAVRAMI NEDİR?

Çakıcı, mektubunda şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanlığı makamına… Size 15 Temmuz’a kadar değişik hapishanelerden mektuplar yazdım. Sizinle ilgili bir çok mahkemem vardı. 15 Temmuz’da göstermiş olduğunuz yiğitlikten dolayı, o günden sonra millete verdiğiniz sözleri gerçekleştirdiğiniz takdirde size laf söylemeyeceğime dair medyada deklare ettim. Ama sen millete verdiğin sözü tutuğun sürece… Adalet kavramından bahsediyorsun, Edirne’deki olayları FETÖ’cü savcı Cevat Gül tezgahladı. Bunu mahkemelerde anlattım. 12 hastalığım varken, raporlarıma rağmen hücre cezası verdiler. KOAH ile ilgili raporum var. 2018’e kadar hücrede yatamazı, 24 gün ziyaretten mene çevrilmesi gerekirken Cevat Gül’ün emrindeki müdür Ali Haydar Ak bana 60 gün verdi. Onu da tamamladım. O raporu da ekliyorum. Cezamı çekmiş olduğum raporu da ekliyorum.

 

FAZLADAN YATIYORUM

Rahşan Affından dolayı af almama rağmen 512’ye göre 10 yıl fazla, 413’e göre 7 yıl fazladan yatmaktayım. Hücre cezam yasal olarak kaldırılmasına rağmen heyet raporuna rağmen 1 yılda kaldırılacak deniyor. Bana kanunen 4 kat ceza verildi. Hani siz demiştiniz, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, toplumun 79 milyonuna deklare ettiniz. Namus sözü verdiniz. Bu namus sözünü söylerken bu konudan sizin haberiniz olmayabilir. Cezaevinde yatmışım, yatmamışım hiç önemli değil.

 

SÖZÜM NAMUS SÖZÜDÜR

Senin makamına ve 15 Temmuz’da göstermiş olduğun yiğitliğe saygı duyuyorum. Ama Allah’tan değil size, küreselleşen dünya tek devlet olsa o devletin başkanına yalakalık yapmam. Şerefsiz değilim… Beni istediğin kadar yatır. Ben Allah’a biat eder El Hakkak ismine sığınırım. Sadakat devlete, bu Alattin Çakıcı’nın karakteridir. Yalakalık yapan, adaletsizliğin karşısında boyun eğen onur ve şerefini kaybetmiştir.” Çakıcı, mektubunun sonunda bir de not paylaşarak şunları söyledi: “15 Temmuz’dan sonra verdiğim söz namus sözüdür. Siz 79 milyona verdiğiniz sözün arkasında durduğunuz sürece benim size sözüm namus sözüdür. Hücrelerde çürüsem bile…”

 

BURAYI DA BOŞALTTILAR

Çakıcı, aynı mektupta kısa bir başka açıklamada bulunarak Bolu’ya nakil işlemi konusunda bilgi verdi ve şunları söyledi: “Bana yönelik bu kumpas Binali Yıldırım mı yoksa Bekir Bozdağ mı, yoksa FETÖ’nün adli yargıdaki elemanlarının kumpası mı? 15 Temmuz sabah 5’te bu cezaevine geldim. Öğleden sonra M. Fatih Berlivanlı 145 adli mahkumun sevkini çıkardı. O gün 60 kişiyi sevk edeceklerdi. Darbe girişimi olunca 10 gün ertelendi. 10 gün sonra 145 kişiyi buradan sevk ettiler. Burada 290 PKK’lı, 15 de İslami hareketten yatan mahkum, 10 tane de adli mahkum var. Aynı Edirne’deki gibi boşalttılar. Edirne’de 20 gün evvel gitmeden boşalttılar. Ben hücremde tek yatıyorum. Hangi karanlık odak beni öldürtmek isteyip de öldüremiyorsa şerefsizdir.”

 

İŞTE O DÜZENLEME

Kanun hükmündeki ilgili madde şöyle: “Geçici Madde 6- 1/7/2016 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun kasten öldürme suçları (madde 81, 82), üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188) ve İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar hariç olmak üzere, bu Kanunun; a) 105/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘bir yıl’lık süre ‘iki yıl’, b) 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ‘üçte iki’lik oran ‘yarısı’ olarak uygulanır.”

 

NET YANIT ALAMADIK

Mahkumlara tahliye yolunu açan Kanun Hükmünde Kararname’den faydalanmak için sabah erken saatlerde Bolu F Tipi Cezaevi’ne gelen Alaattin Çakıcı’nın avukatı Can Sevinç müvekkili ile görüştükten sonra kanundan yararlanmak için girişimlerde bulundu. Can Sevinç, Alaattin Çakıcı’nın tahliyesi ile ilgili olarak, “Şu an biz de net cevap alamadık. Dosya infaz savcılığında. Her türlü kurumdan cevap bekliyoruz” dedi. Cezaevi önünde gazetecilerde açıklamalarda bulunan Sevinç, sabah erken saatlerden itibaren yetkili mercilerle görüştüklerini belirterek, “Bize en son cezaevi idaresinden söylenen durum Edirne’de 11 günlük hücre cezası vardı ve bunu almadık. Çünkü Alaattin Çakıcı’nın sağlık kurulu raporları hatta en son aldığı 2018’e kadar geçerli olan sağlık kurulu raporuna göre hücre cezası çekemez, çekmeyecektir.

 

İLGİNÇ BİR DURUM

Fakat iki verilmesi gerekirken dört kat verilen ziyaretten men yasağı şu an önümüze geldi. Bu yasağı da verdiren cezaevi savcısı Cevat Gül ve onun emrindeki Haydar Ak. Cevat Gül şu an FETÖ üyeliğinden Edirne F Tipi Cezaevi’nde yatmakta. Biraz önce Alaattin Çakıcı’nın yanından geldim ‘Benim için cezaevinde yatmak ya da yatmamak fark etmez. Allah ne nasip ederse o olur’ dedi” diye konuştu. Alaattin Çakıcı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı ve bazı kişileri suçladığı iki sayfalık mektubundaki ifadeleri paylaşan Can Sevinç, müvekkilinin 15 Temmuz günü Bolu F Tipi Cezaevi’ne geldiğini, 10 gün sonra 145 adli mahkumun başka cezaevlerine sevk edildiğini vurguladı. Sözkonusu mektupta Çakıcı, cezaevinde halen 290 PKK’lı, 15 İslami hareketten ve 10 da adli mahkumun kaldığını ve kendisinin öldürtülmek istendiğini öne sürdü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

19 Mart
MUHAMMED ÇELİK

ALAATTİN ÇAKICI’DAN UYARI

12 Kasım
MUHAMMED ÇELİK

BAKAN AHMET ARSLAN’IN KATILIMIYLA AK PARTİ MERKEZ İLÇE KONGRESİ YAPILDI

11 Kasım
MUHAMMED ÇELİK

UŞAK AK PARTİ’DEN KONGREYE DAVET